12-16-2017 Mníšek pod Brdy a Čapkova Strž

Účastníci: Bohdana+Radka, Bohunka, Gábina, Katka, Dana+Jára, Mirek, Ondra

Mimo plán turistických akcí uspořádala Gábina adventní výlet do Mníšku a do nedaleké Strže u Staré Huti. V Mníšku nás měl čekat koncert Mníšeckého chrámového sboru a ve Strži procházka a vánoční koncert plzeňské středověké kapely Gutta.

Většina nás odjížděla autobusem ze Smíchova v 9 hodin. U zastávky na mníšeckém náměstí nás kolem půl desáté čekala Gábina a všichni jsme přes právě probíhající vánoční trhy na náměstí zamířili do místní kavárny Malý mnich. Ta má velmi příjemnou domáckou atmosféru. Dali jsme si tady kávu či čaj a někteří z nás okusili výtečné vafle (třeba vánoční variantu se švestkovou omáčkou). K vidění tu byly též na stěnách vyvěšené velkoformátové fotografie z Barmy.

V 10:45 jsme už všichni (včetně Bohunky a Katky, která se k nám připojila později) byli na náměstí, kde právě u betlému začínal koncert Mníšeckého chrámového sboru, jehož členkou je i Gábina. Koncert byl velmi pěkný, výběr skladeb ryze vánoční. Po koncertě jsme si s Ráďou zazvonily na vánoční strom štěstí (snad to bude fungovat!) a pak už jsme vyrazili směr Stará Huť a Strž (bez Mirka, který se rozhodl jít sám pěšky přes Brdy do Řevnic). Přesun byl tentokráte auty, za což Bohunce a Gábě děkujeme, vše se tím výrazně zjednodušilo.

Protože do koncertu kapely Gutta zbývalo ještě dost času, udělali jsme si menší výlet do okolí Strže. Strž je bývalé letní sídlo spisovatele Karla Čapka, dnes Památník Karla Čapka. Jméno získala budova dle nedalekého rybníka Strž. Bývalou správní budovu strojírny dostali v roce 1935 Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová do doživotního užívání od Václava Palivce (švagra sestry Karla Čapka Heleny). Čapek zde často pobýval, napsal zde některé ze svých románů (třeba Bílou nemoc). Navštěvovala ho zde řada předních osobností první republiky, mj. Ferdinand Peroutka, který měl na Strži svůj podkrovní pokojík.

My jsme od parkoviště vyšli po zelené TZ kolem rybníka Strž a pokračovali k rozcestí U IV. hamru. Zde jsou turistům k dispozici lavičky, přístřešek a ohniště, tedy jsme si udělali pauzu na čaj a něco k snědku. Gábina si dala krátký běžecký závod s Ráďou (členkou atletického oddílu AŠK Mazurská), ve kterém Ráďa zvítězila (čest poraženým!). Poté jsme si rozdělali oheň a poseděli a někteří i vánočně popěli.

Od IV. hamru jsme se vraceli po žluté TZ a posléze po trase NS Karla Čapka. Ta nás přes zastávky Černá jedle a Zájezek (zde jsou vidět zbytky náhonu III. hamru zvaného též Zájezek, hamr fungoval od poč. 18.st. do roku 1878). Ke Strži jsme se vrátili akorát včas: místnost vyhrazená pro koncert Posezení u kamen už byla skoro plná. Někteří z nás stihli i letmou prohlídku nové expozice Památníku. Samotný koncert začal s lehkým zpožděním. Protože Gutta je kapela středověká, kromě nezbytného dobového oblečení se hrálo na historické hudební nástroje, třeba fanfrnoch (vydává poněkud nezvyklý zvuk). Výběr písní byl opět vánoční, hudba byla doprovázena vtipným mluveným slovem.

Po koncertě jsme spěchali na autobus (Dana a Jára-za odvoz do Mníšku děkujeme Bohunce) a vlak (já s Ráďou, Katkou a Ondrou-za odvoz děkujeme Janě).

Povedený adventní den si můžete připomenout fotografiemi ve fotogalerii níže.

« z 2 »

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..