06-17-2017 Putování za víny Brány Čech

Vinice a viniční domek u Velkých Žernosek

Pěší putování s ochutnávkou místního vína.

Trasa výletu: Lovosice-po cyklostezce podél Labe-Malé Žernoseky-přívoz-Velké Žernoseky

Účastníci: Bohdana+Radka+Matouš+Štěpán, Lenka+Filip+Lukáš+Tadeáš+Marek, Katka+Martin, Mirek, Petr, Ondřej (14)

Mimo kalendář akcí jsme na 17.6.2017 zařadili účast na Putování za víny brány Čech. Již 5.ročník této akce uspořádal Okrašlovací kroužek Lovosicka, o naši účast na ní se zasloužil Ondra. Pro většinu z nás akce začala srazem ve 12:30 u pokladen na Masarykově nádraží. Odjížděli jsme rychlíkem ve 12:53, v Lovosicích jsme byli ve 13:56. Cestou ke startu se k nám připojili Katka s Martinem, kteří už za sebou měli úspěšný výstup na Lovoš (570 m, na vrcholu stojí chata KČT z roku 1924). Později (už na trase putování) se k nám na chvíli přidali také Mirek s Petrem, kteří přijeli z Prahy na kole (v nohách měli 72 km) a kteří se posléze vrátili do Lovosic na vlak.

Na startu putování u Vinotéky&čajovny kousek od Václavského náměstí obdržel každý účastník startovní lístek, na kterém byla kromě mapky též tabulka, do které se hodnotily jednotlivé vzorky vína. Též obdržel degustační skleničku připevněnou plastovým udělátkem k provázku tak, aby se dala nést na krku. Trasa vedla převážně po cyklostezce z Lovosic do Malých Žernosek na levém břehu Labe (cca 3,5 km). Na trase putování bylo celkem 6 zastávek, na nichž se ochutnávaly vzorky vína z jednotlivých místních vinařství (celkem 15 vzorků). Tentokráte to byla vinařství:

  1. Lobkowiczké zámecké vinařství Roudnice nad Labem,
  2. Víno Hrabkovský, Velké Žernoseky,
  3. Johann W, Zámecké vinařství Třebívlice,
  4. Vinařství Porta Bohemica-Aleš Svatoš a Vinum Celebratum-Vinařství Karel Stejskal,
  5. Vinařství sv.Tomáše Malé Žernoseky (nám známé z květnového výletu),
  6. Žernosecké vinařství s.r.o.

Vzorků bylo celkem hodně, vhodné bylo zajídat je sýrem, klobásou či bagetou. Rozdíly mezi jednotlivými druhy vín byly velmi zřetelné. Všechny nás zaujal Muškát Ottonel 2016 z Lobkowiczkého zámeckého vinařství, což byl úplně první ochutnávaný vzorek.

Novinkou letošního ročníku byl cíl ve Velkých Žernosekách, kde byla poslední (šestá) zastávka a kam bylo nutné přejet přívozem (loď Ludmila) z Malých Žernosek. Do cíle ale dorazili pouze Ondra s Katkou a Martinem, my ostatní jsme putování ukončili v Malých Žernosekách a šli na vlak (jel v 17:17), abychom se včas vrátili zpět do Prahy. Přišli jsme tak o reprodukovanou hudbu (místo ohlášeného vystoupení country kapely Salamandr) a DJ Emana Wurma a také o losování tomboly (jak nám pomocí sms následně sdělil Ondra, vyšli jsme tentokráte z losování všichni naprázdno). V cíli bylo také možné nakoupit si vína, která svou chutí zaujala.

Počasí se po chladnějším a větrném dopoledni umoudřilo. Během odpoledne se citelně oteplilo a vysvitlo sluníčko.

Záběry z celého odpoledne jsem tentokráte zařadila do fotogalerie. Lovosice jsou pro mě fotograficky neuchopitelné, tedy jsem hledala pro zpestření nějaké historické záběry. Mnoho fotografií, které by mě zaujaly, jsem ale bohužel nenašla:(

« z 2 »

Komentář k “06-17-2017 Putování za víny Brány Čech

  1. Závěrečná ochutnávka vín z Velkých Žernosek na posledním zastavení po přeplutí Labe byla kvalitní. Žernosecká vína nezklamala. Bohužel jsme ale neuspěli v tombole, naše lístky zůstaly bez výhry 🙂 Ti, kteří mi předali degustovací sklenky, mají u mne aspoň 50 Kč za vratnou zálohu 🙂

    Já jsem se nakonec ještě prošel z Velkých Žernosek do Píšťan a domů jsem se vrátil lovosickým přívozem. Večerní procházka kolem píšťanského jezera byla moc příjemná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..