12-08-2018 Kolem Lánské obory do Křivoklátu

Výhled na meandr Berounky od vyhlídkového glorietu

Trasa výletu: Bratronice – Klíčava (blízko vodní nádrž uprostřed lesů) – Vyhlídka Hrby – Písky – Přírodní rezervace Brdatka (série krásných vyhlídek do údolí Berounky) – Křivoklát Amalín – Křivoklát (původně gotický královský hrad, možná prohlídka, adventní akce na hradě) – ŽST Křivoklát

Účastníci: Bohdana, Lenka, Katka, Klárka, Šárka, Radka S., Dana, Jára, Daniel, Martin, Mirek, Ondra, Vláďa (13)

O druhé adventní sobotě nás čekal výlet k Lánské oboře a do Křivoklátu. Organizátor výletu Petr se bohužel kvůli nemoci nemohl zúčastnit.

Sraz byl v 8:15 na Hradčanské, autobusem směr Křivoklát jsme odjížděli v 8:30. Po asi 50 minutách cesty jsme vystoupili na návsi v Bratronicích. Stojí tady kostel Všech svatých z konce 18.st. Na cestu jsme se vydali po zelené TZ, která nás nejdříve polní cestou (byly z ní pěkné výhledy do krajiny) a pak lesem dovedla k rozcestí Lánská obora. Tady jsme si dali krátkou občerstvovací pauzu a též se poprvé setkali s Šárkou a Klárkou, které právě projížděly autem kolem a se kterými jsme se dle instrukcí od Petra měly setkat až před polednem na Klíčavě.

Výhled do krajiny za Bratronicemi

Dále jsme pokračovali po červené TZ. To už jsme byli kousek od plotu Lánské obory. Obora byla ohrazena už v roce 1713 (měla tehdy větší rozlohu než dnes), její současná výměra je 30 km², spravuje ji Kancelář prezidenta republiky. Červená značka vede více či méně podél plotu obory, posléze klesá do údolí Klíčavy.

Zde byla v letech 1948-55 vybudována vodní nádrž Klíčava a úpravna pitné vody: nádrž zásobuje pitnou vodou Kladno a okolí. Na hráz se dá dojít po silničce, která odbočuje z červené TZ. Zde jsme se konečně potkali s Klárkou a Šárkou a také s Radkou. A taky jsme si dali svačinku 😀

Vodní nádrž Klíčava byla vybudována v letech 1948-55. Kvůli letošnímu suchu byla hladina o několik metrů níže a na ostrůvek (ve středu obrázku) by se dalo dojít suchou nohou

Od hráze jsme šli dále po červené TZ k rozcestí Písky a odtud dále souběžně s NS Brdatka pokračovali PR Brdatka k vyhlídkovému glorietu. Cesta vedla po lesní pěšině s pěknými výhledy do údolí Berounky (viz foto v záhlaví).

Odtud to byl už jenom kousek na kraj Křivoklátu. Kolem pozdně gotického kostela sv. Petra (1.pol. 16.st., regotizován 1885 dle plánů Josefa Mockera) jsme sešli k hradu Křivoklát. Hrad byl založen kolem roku 1230 a stal se jedním ze sídelních hradů českých králů. Za Habsburků zde byla věznice, od roku 1733 (až do roku 1929, kdy byl hrad prodán čsl. státu) ho vlastnili Fürstenbergové. Za nich proběhla puristická rekonstrukce (Josef Mocker, Kamil Hilbert).

Na místě bylo kvůli adventnímu programu hodně lidí, tedy jsme se rozhodli pospíšit si na vlak v 15:17 a na něco dobrého se zastavit až v Berouně. Tam jsme zvolili osvědčený rodinný pivovar Berounský medvěd nedaleko vlakového nádraží. Příjemně tam bylo a jídlo bylo dobré. Zpět do Prahy jsme se vraceli po skupinách vlakem.

Za sebou jsme měli příjemný výlet nenáročným terénem, i počasí nám celkem přálo. Letošní sezóna je mrtvá, ať žije ta nadcházející!

Za fotografie děkuji Danovi a Ondrovi!

Pro trasu výletu na mapě klikněte sem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..