24.2.2018 se koná výlet na Kolínsko

Půjde se ze Suchdola do Kolína (kolem 15 km). Sraz na zastávce příměstských autobusů Praha-Háje v 7:50, odjezd v 8:00.

Pojedeme autobusem číslo 381 (směr Kutná Hora). V Suchdole budeme v 9:24.

Autobus by měl podle mapy.cz odjíždět ze zastávky nejdále od metra, viz mapka.

Trasa výletu: Suchdol (původně tvrz z 13.st. přestavěná v pol. 16.st. na renesanční zámek, sgrafitová fasáda) – zelená TZ – Sedlov (zbytky zdí tvrze) – Ratboř (Nový zámek (1911-13, arch. Jan Kotěra, dnes hotel Chateau Kotěra), Starý zámek (1723, 1912-15 upraven Janem Kotěrou), kostel sv. Václava (zmíněn 1352)) – podél potoka Polepka – Kamenný most (železniční viadukt z roku 1900 na trati Kolín-Rataje nad Sázavou) – modrá TZ – Kohoutův mlýn (též Kardův) – Pašinka (původně gotická tvrz s přistavěným barokním zámečkem (1693)) – Polepy (před obcí pohřebiště ze starší doby bronzové, únětická kultura 2300-1700 př.n.l., pivovar Sv. Ján) – souběžně s NS Polepy – Polepský vodopád (4 m vysoký) – Polepský potok – žlutá TZ – Kolín ŽST

Procházet budeme nedaleko dvou zaniklých hradišť: Bořetice (před Ratboří, osídleno od neolitu po raný středověk) a Dobešovice (zvané též Na Homoli, u viaduktu, osídleno od doby halštatské pravděpodobně po raný středověk).

Program v Kolíně dle nálady. Možné je třeba vystoupat na bývalou vodárenskou věž upravenou na rozhlednu (přístupná do 16 hodin) nebo zajít na některou z výstav Regionálního muzea v Kolíně (všechny jsou otevřeny do 17 hodin). Nově bude otevřena výstava Jak se žilo za císaře pána. Návrat z Kolína vlakem.

Nezapomeňte čepice, šály a jégrovky!!!

Budu se těšit :-)!

Trasa výletu na mapy.cz zde.

Repro pohlednice v záhlaví ukazuje Ratboř ve 30.letech 20.století. (Nemohla jsem tentokráte přes všechnu snahu najít lepší obrázek a musela jsem vzít zavděk reprem pohlednice ze serveru eBay). Uprostřed pohlednice pod nápisem Ratboř je tzv. Nový zámek. Byl postaven jako rodinné sídlo židovské podnikatelské rodiny Mandelíků, architektem byl Jan Kotěra. Hostem zde měl být údajně i TGM. V roce 1939 byl zámek vyvlastněn, do jara 1945 zde sídlily mj. oddíly SS. Pak přišla Rudá armáda, pak škola… V roce 1992 byl zámek vrácen původním majitelům. Dnes zde funguje hotel Chateau Kotěra.

 

4 komentářů k “24.2.2018 se koná výlet na Kolínsko

  1. Tak tentokrát se chystám po dlouhé době taky 🙂 a snad půjde i kamarádka a kolegyně z NG Petra. Lístky se budou kupovat až ráno na místě?

    1. Ahoj, tak to jsem ráda, že se k nám zase jednou přidáš. Ráno si lístky v autobuse bude kupovat každý sám (doplatek k lítačce), zpátky pojedeme vlakem na skupinovou slevu. Pokud ovšem cestou nezmrzneme:) Zdravím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..